HUVITAVAT LUGEMIST
MILLEKS MEILE VESI?
Ilma veeta ei ole elu. Vett tarbivad kõik elusolendid maal. Vesi kustutab janu, peseb puhtaks, kasvatab vilja ja on oluliseks sisendiks tööstusele. Kõige enam kulub vett põllumajandusele, ca 70% kogu veevarudest, umbes 20% läheb tööstusele ja vaid 10% jääb kodumajapidamisetele.
Kodumajapidamiste veekasutusest suurim osakaal on pesemisel ja tualetis käimisel. Söögi tegemiseks ja janu kustutamiseks kulub puhast vett vaid 10% kogusest.
Inimese organism koosneb 60% ulatuses veest. Ilma veeta suudaksime elada vaid mõne päeva. Vee joomine on tähtis ja hädavajalik, kindlustamaks meie organite sujuva ja häireteta toimimise ning tagamaks meile hea enesetunde.
Piisav veega varustatus lubab meie ajul korralikult funktsioneerida, siis on meie ajurakud kindlustatud värske ja hapnikuga rikastatud verega, mis omakorda loob ideaalse keskkonna meie mõtlemisvõimele.
1-2% vedelikukaotus mõjutab meie keskendumisvõimet, edasine vedelikukaotus aga kahjustab oluliselt meie mõtlemisvõimet ja võib halvendada lühimälu.
Vesi on meie keha transpordisüsteem, aidates seedeelunditel lahustada ja imendada vereringesse toiteaineid, viies seejärel vere, hapniku ja toiteained meie keha erinevatesse kudedesse ning elunditesse. Teisalt on hädavajalik veekogus oluline jääkainete ja toksiinide transpordil ja eemaldamisel neerudest, maksast, seedetrakti elundkonnast ja lihaskonnast, tehes seda läbi uriini, fekaalide ning kehatemperatuuri kaudu higi abil.
Veega varustatus ehk hüdratsioon mängib suurt rolli südame töös, aidates reguleerida vererõhku, löögisagedust ning kehatemperatuuri.
Seega on vesi meie keha jaoks ülimalt tähtis - nii sees- kui välispidiselt. Organismisisese tasakaalu säilitamiseks vajame me iga päev vähemalt 2 liitrit veet ööpäevas, mehed kuni 3 liitrit.
Kas sa teadsid et:
- 1500 ml vett väljutatakse kehast neerude abil uriinina, 500 ml vett eritub naha kaudu higi ja aurustumisena, 300 ml vett eritub kopsude tegevuse tulemusena, 200 ml vett eritub seedetrakti kaudu. Treeningute ja suurema füüsilise koormuse korral on need numbrid veelgi suuremad.
- Aktiivse eluviisi harrastaja veevajadus on normatiivselt 40 ml iga kehakaalu kilogrammi kohta (näiteks 60 kg kehamassi korral 2,5 liitrit vett päevas).
- Kofeiini sisaldavad joogid (kohv, tee, koolajoogid) ja alkohoolsed joogid suurendavad vedeliku väljutamist organismist, kuna nende tarbimise tulemusena kiireneb neerude tegevus ja suureneb higieritus.